Skip to main content

Kiedy powinno się pójść do lekarza psychiatry?

Najczęściej zgłaszają się do lekarza psychiatry osoby przeżywające lęk, mające obniżony nastrój, doświadczające wahań nastroju, cierpiące na bezsenność, nadużywające substancji psychoaktywnych,  przeżywające silne emocje w związku z doświadczaniem trudnej sytuacji życiowej. Czasem życie zwyczajnie wymyka się spod kontroli i wówczas warto pójść do specjalisty i w atmosferze zaufania przeanalizować  swoją sytuację.

Jak wygląda wizyta u lekarza psychiatry?

Wizyta u psychiatry opiera się na rozmowie o przeżywanych trudnościach zgłaszającej się osoby. Psychiatra na podstawie wywiadu lekarskiego zbiera dane, które pozwalają na postawienie diagnozy. W swojej pracy wykorzystuje farmakoterapię, czyli zaleca przyjmowanie leków w celu ustabilizowania nastroju pacjenta. W określonych przypadkach, lekarz psychiatra może zasugerować konsultację u psychologa i wówczas pomoc pacjentowi odbywa się równolegle w obszarze farmakoterapii oraz pomocy psychologicznej. Lekarz psychiatra zobowiązany jest do przestrzegania etyki swojego zawodu, w której między innymi wymaga się zachowania tajemnicy lekarskiej. Jako że, wizyta u psychiatry może powodować napięcie bądź lęk, dokładamy wszelkich starań, aby każdy pacjent poczuł się podczas wizyty w gabinecie bezpiecznie, zależy nam na przyjaznej, pełnej szacunku atmosferze. Lekarz psychiatra posiada uprawnienia do wystawania zwolnień lekarskich.

Edyta Rutkowska

  • Edyta Rutkowska lekarz, specjalista psychiatra
  • W 2004 roku ukończyłam Pomorską Akademię Medyczną 2013; wydział lekarski,
  • W  2012 roku uzyskałam tytuł specjalisty psychiatry.
  • Od 2005 roku zdobywam doświadczenie zawodowe pracując w Oddziale Psychiatrycznym SPS ZOZ Zdroje  w Szczecinie.
  • Od 2012 roku praktykuję w warunkach ambulatoryjnych. Zajmuje się kompleksowym diagnozowaniem oraz leczeniem chorób i zaburzeń psychicznych.