Skip to main content

Czy psycholog jest mi potrzebny

Pierwsze spotkanie z psychologiem to czas, w którym można uzyskać odpowiedzi na temat tego, na czym polega pomoc psychologiczna i czego można spodziewać się przychodząc do gabinetu psychologa.

Porada psychologiczna to rozmowa, której celem jest doraźna pomoc w radzeniu sobie z problemami. W ramach poradnictwa psychologicznego można uzyskać wsparcie w trudnej sytuacji, otrzymać wskazówki odnośnie możliwych form działania i rozważyć wspólnie z psychologiem najkorzystniejsze rozwiązania. Poradnictwo koncentruje się na zewnętrznych przejawach trudności oraz na odczuwanych emocjach w kontekście radzenia sobie z nimi, a nie rozpatrywania ich źródeł i ukrytej motywacji. Poradnictwo psychologiczne może stanowić korzystną formą pomocy w radzeniu sobie z zaistniałą sytuacją.

Psychoterapia zalecana jest osobom, które zgłaszają się z problemami emocjonalnymi. Polega ona na współpracy terapeuty i pacjenta w celu poprawy samopoczucia i funkcjonowania psychicznego pacjenta. Jest to rozmowa, która zaskakuje, wzrusza, czasami boli, ale przede wszystkim leczy. Leczy z depresji, nadmiernego lęku, nieśmiałości, trudności w relacjach z ludźmi. Daje większe zrozumienie siebie, umożliwia bardziej świadome kształtowanie swojego życia.Psychoterapia ma na celu dotarcie do źródeł występujących trudności w celu ich przepracowania.