Skip to main content

Fakty nie przestają istnieć, tylko dlatego, że je ignorujemy.

Aldous Huxley

Psychoterapia

Psychoterapia to pomoc człowiekowi w dostępie do jego życia, tak by stało się zgodne z jego oczekiwaniami.

Psychoterapia to rodzaj szczególnego spotkania dwóch osób; cierpiącego człowieka, pragnącego wsparcia i pomocy w rozwiązaniu jego trudności, oraz terapeuty, wyposażonego w wiedzę, doświadczenie i umiejętność empatyzowania w dialogu z drugą osobą.

Celem terapii jest dotarcie do tych ważnych przeżyć danej osoby, które warunkują jej dzisiejsze funkcjonowanie. Ważne jest aby zrozumieć w jaki sposób doświadczenia człowieka doprowadziły do takiego przeżywania rozmaitych faktów z jego życia , do jego postaw, przekonań, decyzji, zachowań, które powodują w konsekwencji to, że osoba zgłaszająca się po pomoc terapeutyczną, nie odczuwa w pełni satysfakcji z życia, bądź wręcz czuje się nieszczęśliwa, niespełniona, czy też czuje brak?
Pomoc psychoterapeutyczna ważna jest dla osób, które cierpią z powodu takich dolegliwości jak: lęk, depresja, różne objawy stresu, czy wreszcie jest pomocna tym, którzy przestają radzić sobie z życiowymi zadaniami i na przykład wycofują się i nie podejmują zwykle z obawy przed niepowodzeniem jakiś istotnych dla siebie wyzwań.
Jednym z podstawowych powodów, jakie skłaniają do podjęcia decyzji o zgłoszeniu się do psychoterapeuty jest siła cierpienia. Pewną jego dawkę możemy znieść, ale jeśli ów indywidualny dla każdego z nas próg wytrzymałości zostanie przekroczony, wówczas ? jeśli oczywiście się nie poddajemy ? postanawiamy szukać pomocy. Nasze obawy, samokrytycyzm, czarnowidztwo nie znikną na żądanie i ot tak sobie w wyniku postanowienia. Kiedy dolegliwości potęgują się i uwierają zbyt mocno, potrzebna jest głębsza refleksja i wsparcie psychoterapeuty.

Czasem osoby szukające pomocy, nie rozumieją do końca powodów dla których zgłaszają się na psychoterapię.
Nie potrafią określić swojego problemu, wiedzą jedynie, że coś jest nie tak i postanawiają się temu przyjrzeć wspólnie z te-
rapeutą. Wówczas, krok po kroku w terapii dochodzi się do genezy zaburzeń czy przykrych niepożądanych objawów, po to właśnie, by móc rozpocząć czas lepszego, bardziej szczęśliwego i spełnionego życia. Najważniejsze wydaje się, by nie tracić wiary w pomoc, by zaufać specjaliście i podjąć decyzję, by wspólnie dotrzeć do istoty problemu.

Terapia skłania nas do odpowiedzi sobie na pytanie: ?dlaczego moje życie, nie może być takie jakie chciałbym by było?. I kiedy dojdziemy do odpowiedzi, zyskujemy klucz do rozumienia siebie, zyskujemy narzędzia do zmiany na lepsze.
A zatem w wyniku współpracy terapeutycznej, staniemy się bardziej świadomi tego, jacy jesteśmy,co przeżywamy i co możemy dalej z tym uczynić.

Obecnie, inaczej niż w czasie nie tak dawno minionym, powszechnie się przyjmuje, że troska o higienę zdrowia psychicznego to wyraz dojrzałego dbania o siebie. Pomoc terapeuty to dziś coraz rzadziej oznaka słabości, bowiem wiadomo, że człowiek nie zawsze powinien i nie może radzić sobie sam.

Jeśli pragniecie Państwo wsparcia o którym stanowi ten artykuł, lub też pomocy terapeutycznej, jeśli chcecie podjąć ważne decyzje, ale się wahacie lub nie jesteście ich pewni, prosimy o kontakt z naszym zespołem:

Sesja

Rozpoczęcie terapii poprzedzone jest konsultacją, która pozwoli na rozeznanie się w trudnościach i podjęciu najlepszej formy pomocy. Praca terapeutyczna opiera się na cyklu systematycznych spotkań, które najczęściej odbywają się raz w tygodniu. Sesja trwa 50 minut, a ich ilość zależy od poziomu zaburzeń, czy skali problemu szukającej pomocy osoby.

Spotkania odwołane później niż 24 godziny przed umówioną sesją są pełnopłatne.